عوامل تاثیرگذار در قیمت سنگ

عوامل تاثیرگذار در قیمت سنگ

امروزه بسیاری از سازندگان و مهندسان برای نمای ساختمان خود ، توجه ویژه‌ای به سنگ دارند و باید به نکات مهمی در خرید سنگ توجه کنند تا نمای زیبایی را خلق کنند،لازم به ذکر است که قیمت سنگهای ساختمانی موضوع بسیار مهمی است به همین جهت ما در این مقاله قصد داریم مواردی که باعث اختلاف قیمت سنگ در بازار و همچنین عوامل موثر بر قیمت سنگ رو باهم بررسی کنیم.

چه عواملی در قیمت سنگ تاثیرگذار هستند؟

از عوامل مهم و اولیه،استخراج سنگ از معدن و حمل سنگ به کارخانه است که با توجه به نوع سنگ هزینه متفاوتی خواهد داشت.

اولین مرحله برای شروع فراوری،برش سنگ است.

سنگ استخراج شده از معدن به منظور رسیدن به اندازه دلخواه وارد مرحله برش می‌شود،ضخامتهایی بسته به نوع و کاربرد سنگ تعیین شده که در همه‌ی کارخانه‌ها متفاوت است و ممکن است حتی یک میلیمتر کمتر ویا بیشتر تفاوت قیمت چشمگیری به وجود آورد.

بعد از مرحله برش،سنگ هنوز مات و کدر است یکی از عوامل مهم ساب و صیقل و سطح پرداخت سنگ است که تاثیر زیادی در قیمت سنگ دارد.

لقمه‌های ساینده مهمترین بخش در این مرحله هستند که به وسیله آنها سنگ ساب خورده و براقیت بالا می‌رود.


به عنوان مثال وقتی در کارخانه از لقمه‌های با کیفیت استفاده شود ساب آینه‌ای و بی‌نظیری در سنگ به وجود آمده و در غیر این صورت سنگ تولید شده کیفیت و قیمت پایین‌تری خواهد داشت.

نوع رزین و اپوکسی و تقویت کننده هاو استفاده از تکنولوژی یو وی از موارد تاثیر گذار روی قیمت سنگهای ساختمانی هستند.

سورت سنگ

وقتی کوپ سنگ در کارخانه در روند تولید و فراوری قرار میگیرد ، بسته به مواردی مثل میزان حفره ها،تناژ رنگی و موارد از این قبیل کیفیت و درجه‌های مختلفی مانند سوپر ،ممتاز،درجه یک و … دسته‌بندی میشود.

سورت بندی سنگ دره بخاری

هرچه سنگ یکدست‌تر با کیفیت‌تر باشد جزو سورت‌های سوپر و ممتاز قرار میگیرد.

نکته موضوع دقیقا همینجاست هر چقدر سورت‌بندی دقیق‌تر و از درجه‌های مختلف در دسته مدنظر وجود نداشته باشد ، سنگ قیمت بیشتری خواهد داشت،البته لازم به ذکر است که هر تولید کننده‌ای معیار سنجش و سورت‌بندی متفاوتی را در دسته‌بندی سنگ دارد.

قدو پای سنگ

هرچقدر قد سنگ بلندتر باشد ودر اصطلاح سنگ شمش باشد قیمت بالاتر و خب اگر قدو پای سنگ معمولی و درهم،قیمت مناسب‌تری خواهد داشت.

غیر از عوامل گفته شده در این مقاله، دلایل دیگری نیز می‌توانند بر روی قیمت سنگ اثرگذار باشند.


ما در این متن به موارد اصلی و موثر بر قیمت گذاری سنگ پرداختیم و تیم صنایع سنگ برتر ، با افتخار آماده ارائه مشاوره تخصصی خرید سنگ برای شما عزیزان می‌باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.